Avusturya'da bir Sehir :GRAZ

Ortasinda dag bulunan sehir. o dagin icine ikinci dünya savasinda 50.000 kisi saklanmistir, saklandiklari yer bugün müze haline getirilmistir. ayrica 2003 yilinda avrupa kültür sehiri secilen sehir.

..
2003' te avrupa kültür baskenti secilen, avusturya'nın viyana'dan sonra 2.büyük sehri.

..
Her köşesini gezmek ve görmek gibi bir saplantınız yoksa topu topu altı saatte çok rahat bir şekilde gezilen küçük, sevimli şehir. viyana'ya trenle 2,5 saat uzaklıkta. avrupa şehirlerinin değişmez özelliği olan şehrin ortasından nehir geçmesi tribini mur nehri gerçekleştiriyor. en görülesi yeri deniz seviyesinden 474 metre yükseklikte olan saat kulesi.

..

Nami diger, diyar-i graz olan, Türkiye sehirler statüsünde diyarbakir, antap ve maras karisimi bir dogu sehri havasi veren, döküntü ve yikintilar arasinda ekonomisi tirol ve salzburga göre daha düsük olan Avusturya'nin muhtesem bir sehri. merkezde rathausun en üst katinda büyük bir osmanli akincisi tablosu grazlilarin Türklere karsi neler hissettigini de ortaya kaymakta.

hanci

...

Yukarıda GRAZ şehir hakkında yazılan notlardan sadece birkaçı..Aşağıda da ERKAN SEVİNÇ'in şehir hakkındaki yazısından bazı alıntılar bulunmaktadır...

Avusturya'da bir Sehir :GRAZ yorumları

• Image Description
    nokta
    13.06.2006

[color=red]GRAZ[/color]

[color=darkblue]
    Graz, başkent Viyana'ya 200 km uzaklıkta, (Innsbruck'e 388+64 km uzaklikta) Almanca konuşulan İtalyan şehri havasında bir kent... Orta Avrupa'nın tarihi değerler açısından en iyi korunulan kenti olduğundan 2003 yılında kültür başkenti seçilmekle kalmamış, Unesco tarafından 114 ülkedeki 582 koruma altına alınacak abideler arasında Graz şehir olarak yer almış durumda... Yani nasıl Mısır Piramitleri, Çin Seddi var, Unesco'nun çalışmaları sona erdiğinde zaten iyi korunan bu kent bir hazine olarak dünyadaki yerini alacak...
    Zaten korunmuş dedim ya, işte size birkaç örnek... Kentin içindeki evler, işyerleri enaz bir asırlık... Daha eskileri de var tabii. Örneğin o saat kulesinin tarihi 1712'ye, içindeki çanların yapımı 1382'ye dayanıyor... Yine meşhur savaş müzesinin yapımı 155... Savaş müzesi yani "Provincial Armoury" mutlaka görülmeli... 3 binden fazla parça var müzede... Graz Üniversitesi'nin tarihi de yine 1585'e kadar gidiyor. Bu arada kent tam bir üniversite kenti... 3 büyük üniversite... Beş binden fazla öğrenci var... İlginç bir notta, Avrupadaki tek Caz Fakültesi burada...
    Graz'a uçakla ulaştıktan sonra kentin dışında 4 yıldızlı Paradies Hotel'e yerleştik... Yeşilin tam ortasında güzel bir tesis... Şehre gitmekte zor değil... 5 dakikada bir otobüs geçiyor... Zaten toplu ulaşım Graz'da harika... Otobüs var, hızlı tramvay var, var oğlu var... Bir 24 saatlik bilet alıp o araçtan o araca binip inerek şehri gezmek mümkün... Vaktiniz sınırlıysa rehberli turlara katılabilirsiniz... Yarım günlük turlar ki, önemli her yapıyı görebilirsiniz,7-8 Euro...
    Biraz Graz'ın "kültür hazineleri"nden söz edelim... Yani kenti gezelim... 473 m yükseklikteki Sclossberg tepesine ve saat kulesine çıktık nasıl olsa... Savaş müzesine de gittik... Opera Binası Fellner ve Helmer isimli mimarlar tarafından yapılmış 1899'da... Gelenek ve modernizm birarada... O daracık merdivenleriyle Burg evleri ilginç... Kent katedrali Gothik tarzda 15 yy'da yapılmış, dimdik ayakta... İçine girip gezmeyi unutmayın, sadece dışı değil içi de sizi yakacak... Sporgasse caddesinin köşesinde Luegg var... 13 yy'dan kalma bu yapı... Sporgasse kentin en romatik caddelerinden... Daracık bir cadde, sağlı sollu dükkanlar ve cafeler var... Tam 365 pencere... Evet, yanlış okumadınız nefis bir şato var Graz'da... Chateau Eggenberg... 1625 yapımı... İç dekorasyon şaşırtıcı... Ve pencereleri... Palais Saurau'yı göreceksiniz bu arada... Ve kapısındaki Türk savaşçıyı... Yalnız bu savaşçı o kadar korkunç tasvir edilmiş ki, ben bile korktum...
    Yağmalama arzusu duyacağınız cadde ise Sackstrasse... Shlossbergplatz meydanının köşesinde... Antikadan tutun aklınıza ne gelirse satılık bu caddede... Herrengasse'de de özellikle ayakkabı meraklıları başta olmak üzere alışveriş tutkunları bol bol adrenalin salgılayabilirler.

Graz çevresi de gezmeye ve dolaşmaya çok uygun... Örneğin at sevginizi depreştirecek bembeyaz atlarıyla ünlü "Piper Lipizzaner Stud"a gidebilirsiniz... Ya da 90 geleneksel çiftlik evinin yer aldığı açıkhava müzesine... Ya da golf merakınız varsa "Andritz"e...

Graz'la ilgili küçük bir notla gezimizi sonlandıralım. Üzerinizde Euro ya da kredi kartı yoksa vay halinize... Sahte dolar nedeniyle ne bankalar, ne de işletmeler para bozmuyorlar... Ya otelde bozdurun, ya da havaalanında... Graz'da bir gün bu konudan habersiz olarak kente inmiştim, biraz bozukluk var üzerimde... Alışveriş yapacağım, girdim bir bankaya 100 Dolar bozdurmak için... Bu gerçeği öğrendim... Yattı bizim alışveriş... Ya açlık... Karnım zil çalıyor... Yürürken bir baktım, "Kapadokya Dönercisi"yazan bir dükkan... İçeri girdim... "Arkadaşlar döner yiyeceğim ama Euro yok" deyince "Türk parası var mı ağabey?" demezler mi... Sözün kısası Graz'da Dolar geçmiyor,ama Türk Lirası ile aç kalmamak mümkün...[/color]

ERKAN SEVİNÇ

• Image Description
    nokta
    13.06.2006

selamun aleyküm..

GRAZ'da çekilen fotoğrafları görmek için bu linki tıklayabilirsiniz :)

[url=http://seyyah.yakup.info/urlaub/?sn=27&t3=Graz&g=c1793cd8962257c8d17854539e559271]http://seyyah.yakup.info/urlaub/?sn=27& ... 539e559271[/url]

Hanci.org sizlere daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanıyor.
Hanci.org sitesini kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş olacaksınız.
Detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Çerez Politikası metnimizi inceleyebilirsiniz.