Populer 15 tane linux işletim sistemi

Linux İşletim Sistemi: Açık Kaynak Dünyasının Yıldızı

Linux, bilgisayar dünyasının önemli bir köşesinde yer alan ve her geçen yıl daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen bir işletim sistemidir. Özellikle açık kaynak yazılımın gücünü ve esnekliğini vurgulayan Linux, farklı ihtiyaçlara ve yeteneklere sahip kullanıcılar için birçok farklı sürümle gelir.

Linux Nedir?

Linux, ilk olarak 1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanmış bir işletim sistemidir. Aslında "Linux" terimi yalnızca işletim sistemi çekirdeği için kullanılırken, genellikle "Linux dağıtımı" olarak adlandırılan tam bir işletim sistemi paketini ifade etmek için kullanılır. Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir, yani kaynak kodları herkes tarafından görüntülenebilir, değiştirilebilir ve dağıtılabilir.

Neden Linux?

Linux'un popülerliği, birçok nedenle açıklanabilir:

• Ücretsiz ve Açık Kaynak: Linux, ücretsizdir ve tüm kaynak kodlarına erişim sağlar. Bu, yazılım geliştiricileri ve kullanıcılar için büyük bir avantajdır.

• Çeşitlilik: Linux, farklı ihtiyaçları karşılayan birçok dağıtım (distribution) ile gelir. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre bir dağıtım seçebilirler.

• Stabilite ve Güvenilirlik: Linux, güvenilir ve kararlı bir işletim sistemidir. Sunucular, gömülü sistemler ve kişisel bilgisayarlar gibi birçok farklı platformda kullanılabilir.

• Topluluk Desteği: Linux, büyük ve aktif bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Sorunlarınızı çözmek veya yeni beceriler öğrenmek için çevrimiçi kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Fedora

Fedora, Red Hat tarafından desteklenen bir topluluk tabanlı Linux dağıtımıdır. Güncel paketler ve yeni özellikler sunar. Topluluk katılımı oldukça yüksektir.

Ubuntu

Ubuntu, geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Hem masaüstü hem de sunucu kullanımına uygun olup topluluk desteği oldukça güçlüdür.

Debian

Debian, kararlılık ve özgürlük ilkesine dayalıdır. Debian topluluğu, bu dağıtımın gelişimine önemli katkılarda bulunur.

Arch Linux

Arch Linux, kendinize özgü bir sistem oluşturmanıza olanak tanır. Topluluk, Arch Wiki ve forumlar gibi kaynaklarla kullanıcılarına destek sağlar.

openSUSE Tumbleweed

openSUSE Tumbleweed, Rolling Release modeli ile sürekli güncellenir. SUSE topluluğu tarafından desteklenir.

Manjaro

Manjaro, Arch Linux tabanlıdır ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Topluluk, bu dağıtımın gelişimine katkı sağlar.

Linux Mint

Linux Mint, kolay kullanımı ve güzel masaüstü ortamı ile bilinir. Popüler bir seçenektir.

CentOS Stream

CentOS Stream, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) tabanlı bir dağıtım olarak kullanılır ve 2023 yılında yeni sürümleri mevcut olabilir.

Kali Linux

Kali Linux, güvenlik testleri ve penetrasyon testleri için popüler bir tercihtir.

elementary OS

elementary OS, şık bir masaüstü deneyimi sunar ve 2023'te yeni sürümleri yayınlanmış olabilir.

Zorin OS

Zorin OS, Windows benzeri bir kullanıcı deneyimi sunar ve 2023 yılında Zorin OS 16 sürümü yayınlanmış olabilir.

MX Linux

MX Linux, hafif ve hızlı bir dağıtımdır ve 2023 yılında yeni sürümleri mevcut olabilir.

Slackware

Slackware, eski bir dağıtım olmasına rağmen, sadeliği ve kararlılığı ile bilinir.

Solus

Solus, kullanıcı dostu bir deneyim sunar ve 2023 yılında yeni sürümleri mevcut olabilir.

Gentoo

Gentoo, kişiselleştirme ve performans odaklıdır, ancak daha deneyimli kullanıcılara yöneliktir.

Konular

Hanci.org sizlere daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanıyor.
Hanci.org sitesini kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş olacaksınız.
Detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Çerez Politikası metnimizi inceleyebilirsiniz.